Math Olympics District Results and Area Qualifiers

Math Olympics has been a long-standing competition that Veritas students have participated in. In past, Veritas has fared tremendously well in comparison to their peers from other areas schools. 3rd-8th grade students compete in two areas, Computation and Reasoning. This year's District portion of the Math Olympics included 133 schools, including Veritas, and over 3,518 students. 24 Veritas students qualified for the Area Math Olympics competition scheduled for Saturday, March 3rd at Christ Community School in The Woodlands. Below are the results from the District:
 
Computation Participants
Third Grade
  1. Henry Campbell (2nd place and Area Qualifier)
  2. Callan Kirk
  3. Kate Mejia (2nd place and Area Qualifier)
Fourth Grade
  1. Ian Ngo (1st place and Area Qualifier)
  2. Gabriella Raymond (5th place and Area Qualifier)
  3. Jeremy Thomas (5th place and Area Qualifier)
Fifth Grade
  1. Matthew Mejia (3rd place and Area Qualifier)
  2. Maddie Leung (1st place and Area Qualifier)
  3. Mikayla Villafuerte (Area Qualifier)
Sixth Grade
  1. Brook Kern (Area Qualifier)
  2. Kate Mueller (Area Qualifier)
  3. Lucy Sidarous (Area Qualifier)
Seventh Grade
  1. Ryleigh Staub
  2. Dylan Goodman
  3. Tiara Blake
Eighth Grade
  1. Andrew Kern
  2. Hannah Nicholas
  3. Eva Veeningen (5th place and Area Qualifier)
Reasoning Participants
Third Grade
  1. Noah Chen (1st place and Area Qualifier)
  2. Madison Campbell
  3. Raphaella Echeverry
Fourth Grade
  1. Joshua Alade (4th place and Area Qualifier)
  2. Joseph Johnson (3rd place and Area Qualifier)
  3. Bradly Hanna (4th place and Area Qualifier)
Fifth Grade
  1. Grace Ressler
  2. Adeline Streett
  3. Eden Droog
Sixth Grade
  1. Virginia Fairfield (3rd place and Area Qualifier)
  2. Luke Johnson (2nd place and Area Qualifier)
  3. William Streett (4th place and Area Qualifier)
Seventh Grade
  1. Maria Adenekan
  2. Ellie Arrazolo (4th place and Area Qualifier)
  3. Timothy Bakht (3rd place and Area Qualifier)
Eighth Grade
  1. Jack Campbell (5th place and Area Qualifier)
  2. Jacob Mueller (4th place and Area Qualifier)
  3. Luke Mueller (4th place and Area Qualifier)
Published Print